Jaunystę ir brandą vienijantis projektas

2017 m. Utenos r. Vyžuonų pagrindinė mokykla, o vėliau jos veiklą perėmęs Utenos r. Užpalių gimnazijos Vyžuonų skyrius, bendradarbiaudamas su vyžuoniškių bendrija „Vyžuona“, VšĮ „Aukštyn galvą“, VšĮ Utenos ligoninės Reabilitacijos skyriumi, Utenos socialinės globos namais vykdo projektą „Edukacinių renginių ciklas „Tik pats degdamas nušviesi kitus“, kuris yra dalinai finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Kultūros ministerijos bei Utenos r. savivaldybės.

Pastebėjus, jog Utenos rajone yra mažai švietimo, kultūros įstaigas bei nevyriausybines organizacijas ir gydymą, reabilitaciją ar socialines paslaugas teikiančias įstaigas vienijančių renginių  dar 2016 m. Vyžuonų pagrindinei mokyklai kilo mintis užsiimti šia veikla. Prie planuojamo projekto netrukus prisijungė ir kitos organizacijos. Vyžuonų pagrindinė mokykla ir VšĮ „Aukštyn galvą“ parašė ir pateikė projektus dėl šios veiklos finansavimo Lietuvos kultūros tarybai ir Utenos rajono savivaldybės Kultūros skyriui. Smagu, kad geri, kilnūs norai buvo pastebėti ir gautas dalinis projekto finansavimas.
    Dar vasarą pradėtos planuoti, organizuoti būsimos veiklos, rūpinamasi reikalingų priemonių įsigijimu. Na o nuo rugsėjo mėnesio užvirė darbas, į kurį pirmiausia įsijungė Vyžuonų mokyklos mokiniai ir mokytojai. Jie mokėsi gaminti įvairiausius dirbinius iš gamtinių medžiagų, daugiausia iš molio, kurio šiose apylinkėse gausu. Tačiau kol įgyjama patirties ir suvokimo, kaip vietinį molį paruošti, kad jis tiktų keramikos gaminiams, šią medžiagą tenka pirkti. O juk molis - mūsų krašto žemė, susilietimas su kuria ramina, gydo, teikia kūrybinių galių. Savo rankomis nulipdyti daiktai, buities smulkmenos, indai suteikia džiaugsmo artimiesiems įvairių progų metu, ypač nustebina, kai juos gauname dovanų per Kalėdas. Tad prie mokinių ir mokytojų veiklos netrukus prisijungė ir kiti Vyžuonų seniūnijos gyventojai. Smagu buvo žiūrėti, kaip negesdavo šviesa mokykloje, o už didžiulio stalo susėdę kartu triūsdavo ir jauni, ir seni. Kūrybinis darbas tarsi pavagia laiką ir net nepamatai, kad jau reikia grįžti į namus, nors galvoje dar sukasi daugybė būsimų kūrinių vizijų ir nesinori paleisti molio gabalo, sugėrusio gerąją žmogaus energiją.
    Kad ir kaip bebūtų keista, kūrybinis procesas panašiai veikė ir VšĮ Utenos ligoninės Reabilitacijos skyriaus jaunuosius pacientus, pas kuriuos nuvyko projekto organizatoriai. Juk čia besigydantiems vaikams, paaugliams po visų medicininių procedūrų ir pamokų atsibosta laukti nakties poilsio. O užsiimant kūrybiniais darbais laikas labai greitai prabėga.
    Kultūros, švietimo įstaigų, bendrijų, nevyriausybinių organizacijų ir gydymo ar socialinių paslaugų įstaigų bendri projektai tikrai pasiteisina, nes kultūra skleidžiama ten, kur žmonių gyvenimas yra šiek tiek apribotas, kur patiriama tam tikra socialinė atskirtis. Džiugu, jog projekto organizatoriai patys degdami kūrybos ugnimi nušviečia kelią ir kitiems.

Saulė Nagienė