Antrasis vizitas į Vengriją

Vyžuonų pagrindinė mokykla dalyvauja Comenius daugiašaliame partnerysčių projekte „Tradiciniai žaidimai – laimingesni vaikai, gražesnis pasaulis“. Lapkričio 29d. – gruodžio 4d. projekto koordinatorės  Rita Morozovienė  ir Jolita Gudeliūnienė, mokytoja Vilma Rudokienė, 4kl. moksleivė Paulina Zujytė, 5kl. moksleivė Diana Naumkinaitė, 6kl. moksleivė  Erika Davniukaitė, 8kl. moksleivis Ernestas Tuzas dalyvavo antrame projekto susitikime Vengrijoje Vermes Miklos Altalanos mokykloje.

Antrasis vizitas į Vengriją

Pirmąją vizito dieną  mokinių ir mokytojų delegacija pajudėjo į Vengrijos katalikybės centrą – Estergomą, kur yra didžiausia šioje šalyje katalikų bažnyčia. Ten aplankėme bažnyčios požemius, kėlėmės į  Bazilikos kupolą, kur turėjome puikią galimybę gėrėtis atsiveriančiu nuostabiu kraštovaizdžiu.

Pasigėrėję vaizdais, patraukėme į turtingą istorinę patirtį turintį miestą - Višegradą. Seniausius amžius menančioje  buvusios Vengrijos karalystės sostinėje apžiūrėjome XIII a. pilies griuvėsius, susipažinome su to meto gyvenimo sąlygomis, gėrėjomės tuometinį  gyvenimą mačiusio fontano fragmentais, rūmų sodu, išlikusiomis archeologinėmis relikvijomis.

Po įspūdžių kupinos dienos patraukėme į šeimas, kur mūsų mokiniais buvo nuoširdžiai sutikti. Kitą rytą savo mokinukus sutikome jau Vermes Miklos Altalanos mokykloje. Ten susipažinome su mokymosi aplinka, diskutavome apie mokymosi galimybes bei sunkumus. Vėliau buvome pakviesti į salę, kurioje vengrų, turkų, lenkų, čekų, kroatų bei mūsų delegacijos supažindino mokinius su tradiciniais savo šalies žaidimais. Vyžuonų pagr. mokyklos mokiniai ir mokytojos supažindino su dviem  žaidimais: „Akla višta“ bei „Pele, pele, pas ką žiedas žydi“. Šeimininkai bei svečiai liko sužavėti- sakė, jog jų šalyje nieko panašaus nėra, o tai tik dar kartą įrodo, kokia unikali, turinti gilias tradicijas, yra mūsų šalis. Po žaidimų pristatymo buvome pakviesti pasigaminti tradicinius  kalėdinius  suvenyrus. Vaikai bei mokytojai su didžiuliu užsidegimu dekoravo meduolines širdeles, guldė kūdikėlius į graikinio riešuto kevalą, vėlė iš vilnos , gamino marionetės tipo šunyčius bei turėjo galimybę pasigaminti stilingą telefono dėklą ar Kalėdų dovanoms tinkantį dovanų maišelį.

Po įspūdžių kupinos dienos  iškeliavome apžiūrėti Kalėdinės mugės, kuri mus tiesiog įsuko į šventinį šurmulį - viliojo šviežių meduolių kvapu, čia pat verdama vaistažolių arbata, o akys raibo nuo gausybės suvenyrų, kuriuos  su didžiausiu malonumu  pirkome Lietuvoje laukiantiems namiškiams.

Trečiąją dieną mokiniai praleido šeimose, kur buvome  lepinami dėmesiu stengiantis  aprodyti įsimintiniausias Budapešto vietas. Vakare buvome pakviesti į mokyklą, kur skanavome tradicinius patiekalus, šokome tradicinius šokius. Grįžome  pavargę, bet labai patenkinti.

Ketvirtąją dieną  mokyklos mokytojai pakvietė susipažinti su loginiais žaidimais, iš pažiūros paprasti ir nesudėtingi žaidimai pasirodė neįkandami net ir mokytojams.

Padėkoję už nuoširdų priėmimą, atsisveikinome su šeimomis bei nepamirštamuoju Budapeštu. Pasižadėjome grįžti ir šio pažado nepamiršime.

Projekto koordinatorės:

Jolita Gudeliūnienė